Her Campus Logo Her Campus Logo

Oscars! Oscars! Read All About It!

(Minor Plot Spoilers Ahead)

Best Picture: The Shape of Water

“The Shape of Water” was directed by Guillermo del Toro and written by del Toro and Vanessa Taylor. The fantasy drama is about a mute woman who falls in love with a mysterious amphibious creature held in captivity.

Other Nominees for Best Picture: “Call My By Your Name”, “Darkest Hour”, “Dunkirk”, “Get Out”, “Lady Bird”, “Phantom Thread”, “The Post”, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

 

Best Actress: Frances McDormand, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

Frances McDormand plays the character of Mildred Hayes; a mother grieving the rape and murder of her teenage daughter. She rents three billboards outside of Ebbing, Missouri to call out the local police force’s inaction towards her daughter’s case.

Other Nominees for Best Actress: Sally Hawkins, “The Shape of Water”, Margot Robbie, “I, Tonya”, Saoirse Ronan, “Lady Bird”, Meryl Streep, “The Post”

 

Best Actor: Gary Oldman, “Darkest Hour”

Gary Oldman plays British Prime Minister Winston Churchill during his early days as Prime Minister in the middle of World War II. The film focuses on the tough decisions Winston Churchill had to fight for during the month of May in 1940.

Other Nominees for Best Actor: Timothée Chalamet, “Call Me by Your Name”, Daniel Day-Lewis, “Phantom Thread”, Daniel Kaluuya, “Get Out”, Denzel Washington, “Roman J. Israel, Esq.”

 

Best Director: Guillermo Del Toro, “The Shape of Water”

Guillermo Del Toro wrote and directed “The Shape of Water”; winner of Best Picture.

Other Nominees for Best Director: Christopher Nolan, “Dunkirk”, Jordan Peele, “Get Out”, Greta Gerwig, “Lady Bird”, Paul Thomas Anderson, “Phantom Thread”

 

Best Supporting Actress: Allison Janney, “I, Tonya”

Allison Janney plays Tonya Harding’s mother, LaVona Golden.

Other Nominees for Best Supporting Actress: Mary J. Blige, “Mudbound”, Lesley Manville, “Phantom Thread”, Laurie Metcalf, “Lady Bird”, Octavia Spencer, “The Shape of Water”

 

Best Supporting Actor: Sam Rockwell, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

Sam Rockwell plays the character of Officer Jason Dixon; a racist, homophobic, violent alcoholic.

Other Nominees for Best Supporting Actor: Willem Dafoe, “The Florida Project”, Woody Harrelson, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”, Richard Jenkins, “The Shape of Water”, Christopher Plummer, “All the Money in the World”

 

Best Original Screenplay: Jordan Peele, “Get Out”

“Get Out” is an American horror film about an African American man who uncovers a disturbing secret when he meets the family of his white girlfriend.

Other Nominees for Best Original Screenplay: “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri,” Martin McDonagh, “The Big Sick,” Emily V. Gordon & Kumail Nanjiani, “Lady Bird,” Greta Gerwig, “The Shape of Water,” Guillermo del Toro, Vanessa Taylor

 

Best Adapted Screenplay: James Ivory, “Call Me By Your Name”

“Call Me By Your Name” is based off the coming-of-age novel centering around the romance that blossoms between a seventeen year-old student and the man hired as his father’s research assistant.

 

Best Original Song: “Remember Me” from “Coco,” Kristen Anderson-Lopez, Robert Lopez

Kristen Anderson-Lopez and Robert Lopez also won the Academy Award for Best Original Song for “Let It Go” from “Frozen”.

Other Nominees for Best Original Song: “Mighty River” from “Mudbound,” Mary J. Blige, “Mystery of Love” from “Call Me by Your Name,” Sufjan Stevens, “Stand Up for Something” from “Marshall,” Diane Warren, Common, “This Is Me” from “The Greatest Showman,” Benj Pasek, Justin Paul

 

Best Original Score: Alexandre Desplat, “The Shape of Water”

Alexandre Desplat is a French film composer. He has previously won an Academy Award for his soundtrack for “The Grand Budapest Hotel”.

Other Nominees for Best Original Score: “Star Wars: The Last Jedi,” John Williams, “Dunkirk,” Hans Zimmer, “Phantom Thread,” Jonny Greenwood, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri,” Carter Burwell

Animated Feature: “Coco,” Lee Unkrich, Darla K. Anderson

“Coco” is about an aspiring musician Miguel who is confronted by his family’s ancestral ban on music. He enters the Land of the Dead to find his great-great-grandfather, a legendary singer.

Other Nominees for Best Animated Feature: “The Boss Baby,” Tom McGrath, Ramsey Ann Naito, “The Breadwinner,” Nora Twomey, Anthony Leo, “Ferdinand,” Carlos Saldanha, “Loving Vincent,” Dorota Kobiela, Hugh Welchman, Sean Bobbitt, Ivan Mactaggart, Hugh Welchman

 

And the others…

Cinematography: “Blade Runner 2049,” Roger Deakins

“Darkest Hour,” Bruno Delbonnel

“Dunkirk,” Hoyte van Hoytema

“Mudbound,” Rachel Morrison

“The Shape of Water,” Dan Laustsen

 

Live Action Short Film: “The Silent Child,” Chris Overton, Rachel Shenton

“DeKalb Elementary,” Reed Van Dyk

“The Eleven O’Clock,” Derin Seale, Josh Lawson

“My Nephew Emmett,” Kevin Wilson, Jr.

“Watu Wote/All of Us,” Katja Benrath, Tobias Rosen

 

Documentary Short Subject: “Heaven Is a Traffic Jam on the 405,” Frank Stiefel

“Heroin(e),” Elaine McMillion Sheldon, Kerrin Sheldon

“Edith+Eddie,” Laura Checkoway, Thomas Lee Wright

“Knife Skills,” Thomas Lennon

“Traffic Stop,” Kate Davis, David Heilbroner

 

Film Editing: “Dunkirk,” Lee Smith

“Baby Driver,” Jonathan Amos, Paul Machliss

“I, Tonya,” Tatiana S. Riegel

“The Shape of Water,” Sidney Wolinsky

“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri,” Jon Gregory

 

Visual Effects: “Blade Runner 2049,” John Nelson, Paul Lambert, Richard R. Hoover, Gerd Nefzer

“Guardians of the Galaxy Vol. 2,” Christopher Townsend, Guy Williams, Jonathan Fawkner, Dan Sudick

“Kong: Skull Island,” Stephen Rosenbaum, Jeff White, Scott Benza, Mike Meinardus

“Star Wars: The Last Jedi,” Ben Morris, Mike Mulholland, Chris Corbould, Neal Scanlan

“War for the Planet of the Apes,” Joe Letteri, Dan Lemmon, Daniel Barrett, Joel Whist

 

Animated Short: “Dear Basketball,” Glen Keane, Kobe Bryant

“Garden Party,” Victor Caire, Gabriel Grapperon

“Lou,” Dave Mullins, Dana Murray

“Negative Space,” Max Porter, Ru Kuwahata

“Revolting Rhymes,” Jakob Schuh, Jan Lachauer

 

Foreign Language Film: “A Fantastic Woman” (Chile)

“The Insult” (Lebanon)

“Loveless” (Russia)

“On Body and Soul (Hungary)

“The Square” (Sweden)

 

Production Design: “The Shape of Water,” Paul D. Austerberry, Jeffrey A. Melvin, Shane Vieau

“Beauty and the Beast,” Sarah Greenwood; Katie Spencer

“Blade Runner 2049,” Dennis Gassner, Alessandra Querzola

“Darkest Hour,” Sarah Greenwood, Katie Spencer

“Dunkirk,” Nathan Crowley, Gary Fettis

 

Sound Mixing: “Dunkirk,” Mark Weingarten, Gregg Landaker, Gary A. Rizzo

“Baby Driver,” Mary H. Ellis, Julian Slater, Tim Cavagin

“Blade Runner 2049,” Mac Ruth, Ron Bartlett, Doug Hephill

“The Shape of Water,” Glen Gauthier, Christian Cooke, Brad Zoern

“Star Wars: The Last Jedi,” Stuart Wilson, Ren Klyce, David Parker, Michael Semanick

 

Sound Editing: “Dunkirk,” Alex Gibson, Richard King

“Baby Driver,” Julian Slater

“Blade Runner 2049,” Mark Mangini, Theo Green

“The Shape of Water,” Nathan Robitaille, Nelson Ferreira

“Star Wars: The Last Jedi,” Ren Klyce, Matthew Wood

 

Documentary Feature: “Icarus,” Bryan Fogel, Dan Cogan

“Abacus: Small Enough to Jail,” Steve James, Mark Mitten, Julie Goldman

“Faces Places,” JR, Agnès Varda, Rosalie Varda

“Last Men in Aleppo,” Feras Fayyad, Kareem Abeed, Soren Steen Jepersen

“Strong Island,” Yance Ford, Joslyn Barnes

 

Costume Design: “Phantom Thread,” Mark Bridges

“Beauty and the Beast,” Jacqueline Durran

“Darkest Hour,” Jacqueline Durran

“The Shape of Water,” Luis Sequeira

“Victoria and Abdul,” Consolata Boyle

 

Makeup and Hairstyling: “Darkest Hour,” Kazuhiro Tsuji, David Malinowski, Lucy Sibbick

“Victoria and Abdul,” Daniel Phillips and Lou Sheppard

“Wonder,” Arjen Tuiten

 

Senior at Loyola Marymount University College of Business Administration Studying Marketing Analytics
Similar Reads👯‍♀️